biber hapı

Zayıflama hapları kervanına en son katılan biber hapları insanlara kilo verdirdikleri iddiasındalar. Hem de bunu, fazladan hiçbir çabaya gerek olmadan, dilerseniz koltuğunuzda oturarak bile yapabileceğinizi vaat ediyorlar. Pekiyi biber hapı, acı biber hapı, kırmızıbiber hapı gibi adlarla satışa sunulan bu hapların vaatleri ne kadar gerçekçi? Oturduğunuz yerde kilo vermenizi sağlamaları gerçekten mümkün mü?

Biber haplarını anlamak için önce biberi anlamak gerekir. Bibere acılığını veren maddenin adı “capsaicin”dir. Acı olmasının yanı sıra capsaicin, sindirildiğinde termojenik etki yaratır. Termojenik etki, bir besinin sindirildiğide, vücut ısısında artışa neden olmasına denir. Vücut sıcaklığını yüksek tutmak için harcanan enerji daha yüksek olacağından, harcanan enerji miktarında da artış olacağı düşünülür. İşte acı biber hapları, içerdikler bu etken madde sayesinde, aynı etkiyi yaratmaya çalışır.

Genel inanış, biber yemenin sağlıklı olduğu yönünde olsa da, henüz bu konuda net bir fikir yok gibi görünüyor. Meksika’da yapılan bir araştırmada, kırmızı biber tüketmenin, mide kanseri olma olasılığını arttırdığı sonucuna varılırken, İtalya’da yapılan başka bir araştırma bunun tam aksi sonuca varmış. Capsaicin’in faydalı ve zararlı olduğu sonucuna varan çeşitli araştırma ve deneyler buluyor. Bu maddeyle ilgili kafa karışıklığı yaratabilecek asıl konu, maddenin tahriş edici özellikleri olması. Dolayısıyla kimi deneyler, zararlı etkileri, kimileriyse faydalı olanları gün yüzüne çıkarıyor.


263 Görüntüleme.

Yazar : admin

biber hapı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz